78147

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 21. 9. 2016
Re: opuĹĄtÄ?nĂ­ Ăşlu - pyl

Se zimováním na medu moc zkušeností nemám, ale se skladováním plástů se zásobami ano.
Na těch pár měsíců od cca poloviny května po cca druhou polovinu července úplně stačí chladnější suchá místnost, třeba na severu baráku, kde v létě nesvítí slunce. Místnost musí být spíš suchá než chladná, protože vlhkost posbíraná do sladiny a zkvašení dělá v plástu plném zásob mnohem větší paseku než zavíječ. Plást ale musí být světlý, ne tmavý a pod medem nesmí být pyl. Takový plást zavíječ nemá rád, leze do něho velmi neochotně a málo. Pokud je ještě v nástavku pro 10 plástů umístěno jen 5 - 6 plástů a kolem nich mezera, není se zavíječem téměř žádný problém.
Takové plásty se dají doplňkově chránit proti zavíječi ještě ekologicky a bez chemikálií - plásty se co 14 dnů až měsíc prohlídnou a objevené larvy zavíječe zapíchnou třeba velkým špendlíkem se skleněnou hlavičkou nebo podobným nástrojem. Ale pokud jsou plásty plné zásob, není někde kus prázdného plástu, není to nutné.
a.
Pokud se v místnosti nechá zavíječ přemnožit zapomenutím voští nebo pár prázdných plástů na sobě, potom je problém, hodně zavíječů naleze i do plástů se zásobami, rozežerou mezistěnu uprostřed plástu a plást obtížený zásobami se rozpadne neb pokud med je tekutý, rozteče.
Totéž bude, pokud pod medem bude pyl. Ten zavíječe obrovsky láká. Když tam bude víc než pár centimetrů čtverečních pylových buňěk, přiláká to desítky až stovky larev zavíječe a ty ten kus plástu do týdne, 14 dnů kompletně rozežerou a potom se pustí do okolí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69152


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu